A-KLASA JEST NASZA

• autor: Golebiewski.Marek, 2015-08-12 13:38

Sezon 2014/15 zakończył się dla nas dużo po ostatnim meczu minionego sezonu. W rozgrywkach mieliśmy dwie drużyny: AVIA I w grupie I i AVIA II w grupie II, z których każda, w naszym przekonaniu, wywalczyła awans do wyższej klasy rozgrywkowej, ale do niedawna do końca nie było wiadomo czy zagramy w A-klasie

AVIA I

Na boiskach to nasz zespół wywalczył najwięcej punktów, a dodajmy, że w naszym przekonaniu grupa I była najsilniejsza spośród czterech B-klasowych grup. Spośród czwórki zespołów, które do końca walczyły o awans, tabela z wyników uzyskanych na boiskach wyglądała następująco:

1. Avia Kamionki, 22 mecze, 45 punktów, bramki strzelone 63, stracone 25 (+38 bilans bramek),
  2. Lotnik Poznań, 22 mecze, 43 punkty, bramki strzelone 58, stracone 36 (+22 bilans bramek),
  3. Phytopharm Klęka, 20 meczy, 41 punktów, bramki strzelone 50, stracone 32 (+18 bilans bramek),
  4. Meblorz Swarzędz, 22 mecze, 40 punktów, bramki strzelone 58, stracone 40 (+18 bilans bramek),

*Phytopharm Klęka z Meblorzem Swarzędz lepszy bilans bezpośredni: 2 zwycięstwa, bramki 7:2

- straciliśmy najmniej bramek w lidze,

- tylko jedna, nie licząca się w walce o awans drużyna, strzeliła więcej bramek od nas,

- mieliśmy zdecydowanie najlepszy bilans bramkowy w lidze między bramkami strzelonymi, a straconymi, gdzie strzeliliśmy 63, tracąc 25, a więc bilans +38 (dla przykładu bilanse z boisk GTS Klęka to +18, Lotnika Poznań +22, a Meblorza Swarzędz +20), a więc nasz bilans jest niemal taki jak dwóch drużyn w sumie/łącznie prawie tyle co Phytopharm Klęka i Lotnik Poznań.

Na kształt końcowej tabeli miały jednak wpływ weryfikacje wyników każdej z czterech drużyn, gdzie:

- Phytopharm Klęka w samej końcówce rozgrywek dostał w prezencie dwa walkowery ze względu na niestawienie się na mecz zespołów Fara Pelikan Żydowo i Wełnianka Kiszkowo 6 punktów i bilans bramek 6:0 (trudno, żeby przepraszali, że rywal nie raczył się stawić – walkowery bezdyskusyjne),

- Lotnik Poznań miał zweryfikowane zwycięstwo 2:0 nad zespołem Fara Pelikan Żydowo na zwycięstwo 3:0 (tu najmniejszy wpływ na układ tabeli; wpłynęło to jedynie na bilans bramkowy),

- Meblorz Swarzędz – w trzeciej kolejce do końca rozgrywek w wygranym meczu 4:2 nad zespołem Antares Zalasewo wystawili do składu zawodnika z nieopłaconą kartką, po czy wygrana 4:2 została zweryfikowana jako przegrana - walkower 0:3 (smutne, ale i dość często spotykane – nam też zdarzyło się kiedyś jeden jedyny raz źle policzyć kartki i zaznaliśmy takiej sytuacji),

- AVIA Kamionki – o tym za moment.

Tabela wg nas powinna wyglądać następująco:

1. Phytopharm Klęka, 22 mecze, 47 punktów, bramki strzelone 56, stracone 32 (+24 bilans bramek),
  2. Avia Kamionki, 22 mecze, 45 punktów, bramki strzelone 63, stracone 25 (+38 bilans bramek),
  3. Lotnik Poznań, 22 mecze, 43 punkty, bramki strzelone 59, stracone 36 (+23 bilans bramek),
  4. Meblorz Swarzędz, 22 mecze, 38 punktów, bramki strzelone 54, stracone 40 (+14 bilans bramek),

…ale WZPN dokonał również weryfikacji naszych wyników. Kuriozum – w dniu 29 kwietnia zostały zweryfikowane nasze mecze ze Stellą II Luboń wygrany 3:0, na 0:3 (weryfikacja wyniku po 31 dniach od meczu!) i remis 1:1 z Meblorzem Swarzędz na 0:3 (weryfikacja po 17 dniach od meczu!) ze względu na grę nieuprawnionego zawodnika (?!)

Zweryfikowano nam dwa mecze jako walkowery, a więc oficjalna tabela wyglądała następująco:

2. Lotnik Poznań, 22 mecze, 43 punkty, bramki strzelone 59, stracone 36 (+23 bilans bramek),
  3. Avia Kamionki, 22 mecze, 45 punktów, bramki strzelone 59, stracone 30 (+29 bilans bramek),
  4. Meblorz Swarzędz, 22 mecze, 40 punktów, bramki strzelone 56, stracone 40 (+14 bilans bramek),

AVIA I w rozgrywkach wynikami na boiskach wywalczyła najwięcej punktów przy najlepszym bilansie bramkowym, po uwzględnieniu bezdyskusyjnych walkowerów uzyskała drugie miejsce co i tak uznaliśmy za wynik poniżej potencjału drużyny, ale po zakończeniu rozgrywek tryb odwoławczy od protestu jaki złożyliśmy niezwłocznie po zabraniu nam punktów poprzez walkowery niemiłosiernie się przeciągnął.

Ostatecznie, dopiero niedawno, usłyszeliśmy decyzję WZPN, że zagramy w A-klasie

AVIA II

W rozgrywkach seniorskich mieliśmy jednak dwie drużyny. AVIA II grająca w grupie II uzyskała w swojej grupie trzeci wynik, gdzie w 22 meczach uzyskała 47 punktów, przy bilansie bramkowym 81-33 i jest drużyną z najlepszym bilansem z trzecich miejsc z wszystkich grup B-klasy. Z A-klasy spada po trzy zespoły z trzech grup, a więc 9, z B-klasy awansuje po dwa zespoły, a więc 8, a zwyczajem ostatnich lat, co jest zapisane w regulaminie jako opcja, do A-klasy awansowała również drużyna z trzeciego miejsca. My jednak po zakończeniu sezonu, w wyniku perturbacji z wynikami i walkowerami AVII I, nie awansowaliśmy, gdyż decyzją WZPN zespół Lidera Swarzędz nie mający dotąd drużyny seniorskiej rozpocznie rozgrywki od razu od razu A-klasy. Ostatecznie mamy zespół w A-klasie, a drugi w B-klasie, ale niewiele brakowało byśmy przeszli do historii jako pierwszy zespół, który wywalczył awans na dwa sposoby, ale dwa razy przegrał w wyniku decyzji administracyjnych. Ostatecznie jednak zwyciężył sport.

PODSUMOWANIE - UDANY SEZON 2014/15

Osiągniecia seniorów, którzy zakończyli rozgrywki jako ostatni były dopełnieniem udanego sezonu 2014/15 w wykonaniu klubu. AVIA miała w rozgrywkach cztery zespołe młodzieżowe: Trampkarzy 2001, Młodzików 2003, Orlików 2005 i Żaków 2006. Dwie z czterech drużyn młodzieżowych (Orliki i Żaki) wygrały swoje rozgrywki ligowe, co w połączeniu z wynikami seniorów pozwala uznać sezon 2014/15 za udany.